Co by jste měli vědět, než se pustíte do pískování fotografií
V počátcích pískování snad ani nikoho nenapadlo pískovat fotografie. S příchodem plotrových šablon se již převodem do křivek dá hovořit o snaze převést např. portrétní fotografií do pískované podoby. Ale stále se nejednalo o pískování fotek formou rastru.
S dnešními UV fotocitlivými pískovacími šablonami však již lze fotografie efektivně reprodukovat pískováním. A ani to nemusí být o moc náročnější, než pískování jednodušších motivů. Stačí si jen dát pozor na několik věcí:
Volba programu pro úpravu fotografie:
V prvé řadě je důležité si pořídit program pro úpravu fotografií. Na trhu je spousta možností. My máme velkou zkušenost s úpravou fotek v programu CorelDRAW, která se nám velmi osvědčila. Určitě můžeme doporučit.
Kvalitní předloha:
Kvalitní předloha je základem pro dobrý výsledek. Co to však znamená „Kvalitní“? Jednak je to parametr rozlišení udávaný nejčastěji v DPI (pro fotografii doporučujeme alespoň 300 DPI). Co se ale hůře popisuje je samotná kompozice fotky a to zejména ve smyslu kontrastu. Při volbě fotografie je velmi důležitá volba pozadí fotky, ale také oblečení v případě fotografie osob. Všeobecně však platí, že na fotce by nemělo být příliš bílé ani příliš černé.
Nekvalitní předloha |
Kvalitní předloha |
Jaký typ a velikost rastru zvolit:
Rastrů je mnoho typů. Také jeho jemnost vs. hrubost má vliv na výsledný efekt. Není však jen jedno správné nastavení.
Rastr podle velikosti
např. na celoskleněné dveře použijeme hrubý rastr. Pokud bychom zvolili rastrjemný, z dálky by nám grafika „splývala“ v jeden neforemný celek. A naopak čím menší výrobek budeme pískovat, tím jemnější rastr můžeme zvolit
Rastr podle materiálu
Např "kropenatý" kámen, jako je třeba žula, vyžaduje hrubší rastr. Tip: vybarvením pískovaného rastru zvýrazníte jeho kontrast
Typy rastrů:
Jinak působí pravidelný rastr (např. kolečko, linka, elipsa, diamant …), rozptýlený rastr, či Jarvis. Jinak bude působit linkový rastr, kde hraje roli také úhel natočení linek. To vše ovlivní výsledek a je mnohdy na individuálním posouzení, resp. osobních preferencích, pro kterou finální volbu se rozhodnete.
Typ fólie:
Pokud se rozhodnete pískovat do kamene, doporučujeme fólii UltraVinyl. Při práci se sklem je vhodná buďto fólie APM R3 nebo APM R5 pro hloubkové pískování.
Typ resp. hrubost abraziva:
Pro pískování jemných rastrů je třeba volit také jemné abrazivo. Např. Od 180 do 260.
Tlak a kvalita vzduchu:
o Jemný rastr může být náchylný k odtryskání
o Kondenzát utvoří shluk abraziva a to pak může "odpískovat" část rastru
Způsob tryskání:
Pískovat kolmo – toto platí v pískování obecně, při pískování rastrů dvojnásob.
Raději se na místo vrátit vícekrát, nežli zůstat stát delší dobu.
Držíme Vám palce a nevíte-li si rady, zavolejte nám: +420 571 612 420
Pokud se chystáte pískovat fotografie poprvé, doporučujeme Vám náš školící program. Kde Vám názorně ukážeme, jak na to a také si pískování sami vyzkoušíte.
Článek napsala:
Ing. Klára Žilová
Pískovací šablony, Zakázkové pískování, Zákaznický servis
Digi měřák cínové strany
Digitální detektor cínové strany skla. Praktický pomocník pro každého, kdo zpracovává ploché sklo.
více informacíNástupci DS4
Legendární stříkací pistole DS4 se již nevyrábí. čím ji nahradit? Natočili jsme krátké video s představení možných nástupců této legendy.
více informací